Tvoříte i na zakázku?
Má tvorba je vesměs zakázková. Uznávám, že ne všem požadavkům lze vyhovět. Je-li to ale v mých možnostech udělám vše pro to, aby i Váš nůž byl ten nejlepší, jaký jen může být.
Má tvorba je vesměs zakázková. Uznávám, že ne všem požadavkům lze vyhovět. Je-li to ale v mých možnostech udělám vše pro to, aby i Váš nůž byl ten nejlepší, jaký jen může být.
Základ je ozvat se mi. A to ideálně s aspoň rámcově jasnou představou, jaký nůž by byl pro Vás ten pravý a co od něj čekáte. Krom popisu samotného nože by bylo dobré určit nějaké hranice ohledně ceny a termínu dodání (viz níže).
Čím přesnější bude popis, tím přesněji Vám budu moci sdělit podrobnosti o ceně, nebo termínu dodání. Zase na druhou stranu berte prosím v potaz, že vyrábím nože kus od kusu ručně, takže aspoň nějaká volnost v podobě nože je vhod.
Konkrétní cenu u žádného nože nenajdete. Mnohdy se jedná o dárky a nebylo by vhod cenu veřejně roztrubovat. Kromě toho, mnohdy pouhou úpravou konstrukce, nebo zvolením jiného materiálu se cena může značně lišit i přes to, že na první pohled budou nože podobné.
Pro rámcovaou představu, pevný nůž z mé dílny vyjde od cca 5.000,- výše. U zavíracích nožů je to přibližně 6.500,-. Vše ale záleží na materiálech, konstrukci, zdobení nebo třeba jak moc na nůž pospícháte. V extrémních případech není problém se dostat i na několikanásobek počáteční ceny.
Neřeším to sice úplně rád, ale ano.
Je ale nutné stanovit si podmínky, za jakých bude uplatněn. Zda bude na určitou částku, nebo na plnou cenu nože, co může být problém.
Například:
Byl u mně poptán poukaz na pevně stanovenou sumu 5.000,-. Obdarovaný si ale vybere nůž dražší. V takovém případě si rozdíl ceny doplatí.
Pokud se řeší poukaz na celou cenu nože, tak schválení konečného rozpočtu konzultuji před zahájením výroby s dárcem, zda je ochoten takovou částku zapaltit.
Toho se není třeba bát. Jak mateirálů, tak konstrukcí je veliké množství. Spíš než přesný popis mmě bude zajímat k čemu budete nůž používat a co od něj čekáte. Zda něco do kuchyně (takže pravděpodobně nerezová ocel), nebo něco na hrubou práci (spíš masivní odolný nůž), drobný nožík na každodenní nošení do saka...
V případě rukojeti to pak může být oblíbená barva, zda Vás lákají moderní materiály jako jsou různé kompozity, nebo naopak, zda upřednostňujete dřevo.
Krom požadavků co Vás láká ale stejně dobře mohou pomoci při navrhování i věci, které opravdu nechcete, abych věděl, kudy cesta opravdu nevede.
Každému noži prospěje trochu péče.
Co se čepele týče, olej zde neuškodí. A to ani v případě nerezové oceli (ve sktečnosti nerezová ocel neexistuje, jednáse jen o ocel se zvýšenou odolností vůči korozi; za určitých podmínek koroduje vše). Je ale podstatné zvolit správný olej! Doporučil bych některý nevysychavý minerální olej, idelně vhodný pro stik s potravinami. Vyhnul bych se většině olejů rostlinných, jako slunečnicový, řepkový, lněný a pod. Lze použít například parafínový olej, nebo třeba obyčejné nesolené sádlo.
U rukojeti záleží na mateirálu. Ve většině případů bych ale doporučil ideálně pouze držet rukojeť (respektive celý nůž) v čistotě a suchu. U dřeva pak třeba použít nějaký z přípravků na jeho ošetření. Zde by mohl fungovat právě třeba lněný olej, nebo různé voskové pasty.
Čistě teoreticky stačí nůž nepoužívat a vydrží Vám věky. Ale ani tak to není jisté.
Prakticky jde o to nůž používat dle toho, na co byl určen a sem tam mu věnovat trochu péče. Pokud se jedná o nůž s tenkou čepelí na jemný a precizní řez, hrubé zacházení by mohlo čepel poškodit. Kromě čepele je třeba brát v potaz i materiál rukojeti. Pomineme-li myčku na nádobí, kteráje pro nože nevhodná, omezil bych umývání převážně u přírodních dřev a porézních materiálů. Zde ale také záleží na způsobu umývání a mycím prostředku.
Broušení se věnuji níže.
U broušení je to hodně o zvyku a také o využití nože. Nedá se říct, jak dlouho Vám nůž vydrží ostrý. A to, že byl nůž třeba drahý neznamená, že se nedá ztupit.
Běžné udržovací broušení doporučuji provádět ručně na jemném brusném kameni. Na hrubší úběr materiálu obecně spíš něco trochu hrubšího. Článek o broušení mám v plánu v dohledné době publikovat.
V žádném případě bych nedoporučoval používat jednoduchých udělátek na snadné a rychlé naostření. Velká část z nich ostří ničí a mají zbytečně velký úběr materiálu.
V případě potřeby není problém se domluvit na servisu a nabroušení Vašeho nože.
Výroba nože nemusí být zdlouhavou záležitostí. Když se daří a je všechen materiál skladem, je to otázka několika dnů. Jenže… Před Vaší objednávkou budou pravděpodobně jiní čekatelé. Domluva přesné podoby se může také dost protáhnout a někdy se čeká opravdu dlouho na dodání materiálu. Jako poslední neméně podstatný faktor je, zda se bude v dílně dařit.
Všechny tyto faktory ovlivňují dodací lhůtu. Proto se může stát, že se k Vám dostane hotový nůž i za několik měsíců.
Pokud na nůž pospícháte, zkuste se i tak ozvat. Mnohdy lze vybrat i z rozdělaných věcí něco, co by Vám vyhovovalo a dodací lhůtu tak výrazně zkrátit.