Zavírací a kuchyňské nože

V dílně poslední dobou vznikají stále nové kousky. Tentokrát zase několik zavíracích i pevných nožů na přání, nějaká ta břitva, ale i nertadiční kousky, jako například černý příbor "Carbon", nebo polohovatelná lampička, s ěmi se ale pochlubím až příště, aby toho nebylo najednou nějak moc. Takže pro tentokrát jen nože:

 
Tento zavírací nůž byl vyrben na přání do "setu" k pevnému noži. Na čepeli i pružině je vymačkávaný damašek, příložky jsou z titanu, dřevo Kingwood. Konstrukcí se jedná o slip joint.
zavírací nůž damašek titan kongwood Anton Vadovič Echtkovář slip jointzavírací nůž damašek titan kongwood Anton Vadovič Echtkovář slip jointzavírací nůž damašek titan kongwood Anton Vadovič Echtkovář slip joint
 
Další práce byla dodělat k jednomu mému již hotovému zavíracímu noži druhý, velice podobný. Tento nový kousek je vyroben z N690 a pružinového titanu.
Zavírací nůž Anton Vadovič Echtkovář titan nerez N690 slip jointZavírací nůž Anton Vadovič Echtkovář titan nerez N690 slip jointZavírací nůž Anton Vadovič Echtkovář titan nerez N690 slip jointZavírací nůž Anton Vadovič Echtkovář titan nerez N690 slip jointZavírací nůž Anton Vadovič Echtkovář titan nerez N690 slip jointZavírací nůž Anton Vadovič Echtkovář titan nerez N690 slip joint
Následovala výzva. Poměrně veliký zavírací nůž s pojistkou, který byl darován k 18. narozeninám, protože správný muž má mít u sebe nůž! Jepikož požadavky byly sice zavírací nůž, ale aby něco vydržel volil jsem podle toho i materiály. Čepel je z nerezové oceli Elmax, povrch je leptaný do matu. Příložky a pružina na liner locku je z 2mm tlusté kalitelné nerezové oceli Ak5Mo, střenky ze švestky.
Zavírací nůž Elmax liner lock Anton Vadovič EchtkovářZavírací nůž Elmax liner lock Anton Vadovič EchtkovářZavírací nůž Elmax liner lock Anton Vadovič EchtkovářZavírací nůž Elmax liner lock Anton Vadovič Echtkovář
Aby toho nebylo málo, konečně jsem dodělal pár kuchyňských nožů. Jednu "klasiku" a to jak tvarově, tak i zpracováním a potom dva nertadiční.
Klasický kuchyňský nůž je z nerezové oceli N695 a východoindického palisandru. Velikostí to není nic malého, čepel má kokolo 22 centimetrů. I přes svoji velikost se jedná o poměrně lehký nůž, což je způsobeno i vysokým a hodně jedovadým výbrusem čepele.
Kuchyňský nůž Anton Vadovič Echtkovář N695 východoindický palisandr
Druhé dva jsou do restaurace Entrèe v Olomouci, pro Přemka Forejta. Zadání bylo "něcco netradičního" a jelikož jsem pro tuto restauracci již dělal steakové příbory, domluvili jsme se na dodržení podobného vzhledu. Výsledkem jsou tyto dva nože - "špičatý" z RWL 34 a "hranatý" z N695. Obanože mají patinovaný povrch a na rukojeti švestku.
Anton Vadovič Echtkovář kuchyňské nože pro restauraci Entrèe v Olomouci RWL 34 a N695 patinováno