Příbor "AUSTENITE"

Před několika dny jsem dokončil dlouho připravovaný projekt, který je nyní přihlášen do designové soutěže WERK DESIGN, která se pořádá k 175. výročí TŘINECKÝCH ŽELEZÁREN, A.S.

 

Že Vám příbor příliš k hutnímu průmyslu nesedí? Mně celkem ano a zde je moje argumentace:

 

"Již je tomu 175 let, co společnost, která tuto soutěž vyhlásila – TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, A.S., dává práci a tím i obživu nespočtu lidí. A to jak při samotné výrobě široké škály produktů z oceli, tak i následně lidem, kteří díky nim mohou pracovat a tvořit.

Příbor zde je jako symbol, který má připomenout tuto významnou roli TŘINECKÝCH ŽELEZÁREN.

To ovšem není vše!

Své opodstatnění mají ovšem i materiál, tvar a povrchová úprava.

Materiál byl zvolen na jednu stranu pro příbor typický - takzvaná nerezová ocel. Ohlédneme-li se ale do historie zpracování železa, dospějete k tomu, že právě tento materiál je téměř zázrak moderní metalurgie. Vysoký podíl chromu, niklu, minimální obsah uhlíku… to jsou parametry kdysi nevídané. A čím jiným by se měl člověk reprezentovat, ne-li tím nejlepším!

Tuto ocel tvoří pravidelná krychlová mřížka austenitu. Tento materiál je už z pohledu vnitřního uspořádání „hranatý“. V této struktuře jsem se inspiroval a onu vnitřní „hranatost“ přenesl i na venek.

Povrch příborů je přirozeně zoxidovaný během kování. Okuje vznikají na ocelích při zahřátí na vzduchu, a jelikož k výrobě jakékoli oceli teplo neodmyslitelně patří, je tento kovaný povrch jakousi připomínkou na celý výrobní proces."


Toť výňatek z mé obhajoby.

A zde výsledky